Alpenrose Challenge Day 2

Discussion in 'Road Cycling' started by Mike Murray, Jul 21, 2003.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Mike Murray

    Mike Murray Guest

    Portland, Oregon AVC Saturday July 19, 2003

    SrMen Sprints 1 Mike Beers Gotham Cyclist 2 Joshua Weir Focus 04 3 Stephen Alfred Cooly Racing 4
    David Wiswell Gotham Cyclist 5 Keith Bruneau 6 Mike McCorkell Olympic Oval 7 Cameron MacKinnon
    Bicisport 8 Adam Curry Velocraft 9 Stephen McLaughry Orwell 10 Tim Luther EnSelleTheTrackBikeShop
    11 Brian Abers Team Rubicon 12 Terry Tenette USA Development Team

    Keirin Wmn Final 1 Laura Yoisten Colnago/Carrera 2 Annette Hanson Team Rubicon 3 Ashley Kimmet
    Colavita/bolla 4 Miranda Moon Team Rubicon 5 Darien Curl Team Rubicon 6 Norrene Godfrey Team Rubicon

    Keirin Mstrs Final 1 Wil Zegers Island Bicycle 2 Mark Rodamaker 3 Rick Adams Alto Velo/ Webcon 4
    Bill Egan Landis Trek/VW 5 Chauncey Curl Team Rubicon 6 Chris Anstey Schwalbe-Erpic 7 Steve Garcia
    Bike Central 8 John Simmons Shaws GCC

    Men Miss&Out First Name Last Name Team 1 Jeff Hopkins Jittery Joe's 2 Marty Nothstein Navigators 3
    John Walrod River City Bicycles 4 Kenny Williams Saturn for Seattle 5 Jame Carney GSCamerati 6 Adam
    Curry Velocraft 7 Mike McCorkell Olympic Oval 8 Jamie Mikami Team Rubicon 9 Joshua Kerkhof Mercy 10
    Duncan Oliphant Fred Meyer 11 Joshua Weir Focus 04 12 Rad Cunningham Broadmark Capital 13 Nathan
    Hobson Half Fast Velo 14 Nathan Rouse Sportsbook.com, 15 Peter Drake Fred Meyer 16 David Godfrey
    Team Rubicon 17 Geoff Argue Escape Velocity/Devo 18 David Fleischhauer Rad Racing NW 19 Josh Kadis
    GSLombardi 20 Brian Abers Team Rubicon 21 Mark Duff Team Rubicon 22 Joey D'Antoni 23 Andre
    Steinhausen Schwalbe-Erpic

    Womens Points First Name Last Name Team Laps Diff. 1 Heather Albert Basis 0 2 Ashley Kimmet
    Colavita/bolla -3 3 Annette Hanson Team Rubicon -3 4 Larssyn Staley HotTubes -3 5 Laura Yoisten
    Colnago/Carrera -3 6 Kim Lucas River City/Team Oregon -3 7 Darien Curl Team Rubicon -4 8 Norrene
    Godfrey Team Rubicon -6 9 Breanna Loster Opus Women -99 10 Miranda Moon Team Rubicon -99

    Masters Miss&Out First Name Last Name Team 1 Steve Holland Corben Huntair 2 David Oliphant Fred
    Meyer 3 Rick Adams Alto Velo/ Webcon 4 John Simmons Shaws GCC 5 Michael Dunn Half Fast Velo 6 Mark
    Rodamaker 7 Luis Bernhardt PSCC Gregg's/Specialized 8 Steve Garcia Bike Central 9 Chris Anstey
    Schwalbe-Erpic 10 Chauncey Curl Team Rubicon 11 Duke Anderson Saturn for Seattle 12 Darell
    Provencher TeamRoseCity

    Madison Name Name Laps Diff. Total Points 1 Jame Carney John Walrod 0 33 2 Marty Nothstein Jeff
    Hopkins 0 31 3 Josh Weir Kenny Williams 0 16 4 David Godfrey Adam Curry 0 14 5 Joey D'Antoni Josh
    Kerkhoff -2 0 6 Peter Drake Jamie Mikami -4 1 7 Marty Cahill Adam Southerland -8 4

    Olympic Sprint Name Name Name Time 1 Marty Nothstein MikeBeers Stephen Alfred 00:55.14 2 Kenny
    Williams Joshua Weir Keith Bruneau 00:56.01 3 David Wiswell Jeff Hopkins Rad Cunningham 00:56.17
    4 Brian Abers David Godfrey Adam Curry 00:57.48 5 David Fleischhauer Adam Southerland Marty
    Cahill 00:59.33 6 Chauncey Curl Jamie Mikami Mark Duff 00:59.54 7 Steve Garcia Kevin Lieberman
    Bill Egan 01:02.54
     
    Tags:


Loading...
Thread Status:
Not open for further replies.
Loading...