General fitness, health and nutrition · Public discussion

Non-Psylum Fiber Sources/Prices

Started by Email address hidden · · Last activity · 2 posts · 286 views

Thread details

What we know about this thread

Original section
General fitness, health and nutrition
Published
28 May 2006
Last activity
29 May 2006
Original author
Email address hidden
Posts
2
Discussion status
Public discussion
Total views
286
Views / 30 days
0

The navigation and discussion metadata provide context. Posts remain in their original chronological order.

Showing posts 1–2 of 2
Posts remain in their original chronological order.

Text size
  1. This, and alt.support.crohns-colitis had the most google hits on
    'Benefiber' and 'Metamucil', so I'm posting this for future readers.

    Benefiber (partially hydrolyzed guar gum - 4g dose):
    * Sams Warehouse - Benefiber 17oz - $19.88 - ($1.17/oz)
    * Walmart - Benefiber 11.3oz - $15.94 - ($1.41/oz)
    # Drugstore.com - Benefiber 22.6oz (2 containers) - $40 - ($1.77/oz)
    # AllegroMedical.com - Benefiber 28.8oz (4 containers) - $54 -
    (1.87/oz)

    EZ Fiber (maltodextrin and guar gum - 4g dose):
    * Walmart - EZ Fiber 8.5oz - $7.24 ($0.85/oz)

    Fiber Sure (inalin - 5.8g dose):
    * Walmart - Fiber Sure 11.7oz - $13.24 ($1.13/oz, but to compare use
    $1.63/oz because of larger dose)

    EZ Fiber appears to be Walmart's Benefiber knock-off, and is 27%
    cheaper. The nutrition label of EZ Fiber looks identical, but it
    achieves the result using different ingredients.

    Sam's had the best price I found for Benefiber in my short bit of
    internet and local shopping. The 'buy in bulk' google ad folks had the
    worst price.

    * Does not include cost to drive to the store, if any
    # Includes cost of shipping, if any

    --Dale--

  2. The Japanese have used non-psylium sources for years. The best comes
    from a yam. This is also made into no calorie, fiber only noodles that
    are fantastic. You can read more information about them at
    http://www.miraclenoodle.com You can get the powder and either
    dissolve it in a glass for 5gm per tsp or use it as a substitute for
    flour or corn starch in cooking or you can eat noodles made of them
    instead! It is the easiest way to get fiber!!

    Jonathan
    www.miraclenoodle.com

    Quoted message said:

    This, and alt.support.crohns-colitis had the most google hits on
    'Benefiber' and 'Metamucil', so I'm posting this for future readers.

    Benefiber (partially hydrolyzed guar gum - 4g dose):
    * Sams Warehouse - Benefiber 17oz - $19.88 - ($1.17/oz)
    * Walmart - Benefiber 11.3oz - $15.94 - ($1.41/oz)
    # Drugstore.com - Benefiber 22.6oz (2 containers) - $40 - ($1.77/oz)
    # AllegroMedical.com - Benefiber 28.8oz (4 containers) - $54 -
    (1.87/oz)

    EZ Fiber (maltodextrin and guar gum - 4g dose):
    * Walmart - EZ Fiber 8.5oz - $7.24 ($0.85/oz)

    Fiber Sure (inalin - 5.8g dose):
    * Walmart - Fiber Sure 11.7oz - $13.24 ($1.13/oz, but to compare use
    $1.63/oz because of larger dose)

    EZ Fiber appears to be Walmart's Benefiber knock-off, and is 27%
    cheaper. The nutrition label of EZ Fiber looks identical, but it
    achieves the result using different ingredients.

    Sam's had the best price I found for Benefiber in my short bit of
    internet and local shopping. The 'buy in bulk' google ad folks had the
    worst price.

    * Does not include cost to drive to the store, if any
    # Includes cost of shipping, if any

    --Dale--

Active in the last 60 minutes

Active in this thread

0 users · 0 guests ·0 bots ·0 total

No signed-in users are active right now.

No known search crawlers active right now.